פרויקטים חדשים בחדרה

דירות קבלן – מה השתנה הלילה הזה?

שוק הנדל"ן בישראל הוא שוק מוזר. גם בשנים שאנשים נחשבים כבר "פחות פריירים", שבודקים ונלחמים על יוקר המחיה והקיום היום יומי, שנת 2015 שהסתיימה הראתה נתונים מרשימים בנושא קניית דירות. שנה זו הייתה שנת שיא לאחר הירידה בקניית דירות קבלן או "יד שניה" בשנת 2014. נתון זה מפתיע מפני שמומחים רבים בתחום הנדל"ן ציפו דווקא כי מגמת הירידה תמשיך גם בשנת 2015. ניסיון להביא את הדיור לנושא יותר נגיש כמו "מחיר למשתכן", עדיין לא בהכרח נותנים את התוצאה של האטה בשוק הדיור עצמו.

דירה קבלן
אזורי הביקוש לקניית דירה מקבלן משתנים עם השנים ויחד עם ניסיונות הממשלה.

כיצד ניתן בכל זאת להסביר את הנהירה המחודשת לקניית דירות? מומחים מסבירים זאת כי לאחר האטה שחלה בשנת 2014 שנבעה בעיקר מ"חוק מע"מ 0" שניסה להביא שר האוצר דאז יאיר לפיד, לזה הצטרף שר הבינוי והשיכון באותה תקופה אורי אריאל. השר אריאל יצא בקריאה נרגשת לזוגות צעירים שיחכו עם קניית הדירה שלהם. אנשים כבר החליטו כי הם קונים דירה עם עדיפות ל- דירות קבלן וכך ב- 2015 כשהתנפצה הבועה מ- 2014 החליטה הבהלה לדירות.

נתון מעניין נוסף שעולה, השינויים באזורי הביקוש. ישנה התרחקות מאזורי המרכז ומעבר לפריפריות. לדבר זה ניתנים מספר סיבות גם כן:

  • שינוי ביחס הממשלה לפריפריה – בשל מצוקת הדיור והיחס הרע לפריפריות לאורך השנים, החלו ניסיונות במשך השנים "לקרב" את הפריפריה למרכז ולמטרופולינים הגדולים. דברים אלו נעשים בעזרת סלילת כבישים, מסילות רכבת והכנסת המודרניזציה.
  • פתיחת מקומות תעסוקה ומוסדות להשכלה גבוה – כחלק מהמשך הסעיף הראשון, עולים ניסיונות להביא מקומות עבודה איכותיים לאזורי הפריפריה. הממשלה מעניקה הטבות מס ומאפשרת להקים מפעלים באזורים הללו תוך גריפת רווחים גבוהים יותר. דבר זה מביא אוכלוסיות חדשות לערים ואף כאלה שנחשבות לאוכלוסיות חזקות.
  • בניית שכונות חדשות והתאמתם לביקוש – ככל שעתודות הקרקע לבנייה הם גדולות יותר, כך המחיר שלהם נמוך יותר. נתון זה נכון בעיקר לאזורים שאינם נחשבים מבוקשים כבמרכז. כך, ניתן לקנות דירות קבלן, מפוארות במחירים חלומיים. לדוגמה, דירה מפוארת, בעלת חמישה חדרים,  עם סטנדרט בנייה גבוה בשכונה חדשה לגמרי בעפולה למשל, נוכל למצוא במחיר מדהים של 980,000 שקלים וצפונה. בנוסף, פעמים רבות משקיעות הפריפריות רבות במיתוג העיר בכדי למשוך אליהם קהל יעד חדש וחזק ובנוסף למנוע בריחת מוחות מהאזור. כך ישנם שכונות חדשות בפריפריות שקמות, להן יש מערכת חינוך ורפואה הנפרדת משל כלל העיר. נעשים ניסיונות להביא מורים איכותיים ופתרונות רפואה, יחד עם מקומות פרנסה טובים וכך מצליחים להרים מקום מהתחתית.

ישנם גם את הנדל"ניסטים שרוכשים דירות קבלן לצורך השקעה. הנוסחה הפשוטה של לקנות היום בזול ולמכור מחר ביקר, מביאה את אפיק ההשקעה בנדל"ן כמבוקש. השקעה נבונה יכולה להביא לתשואה חודשית גבוהה, ובעת המכירה להביא לתשואה שיכולה אף להכפיל את עצמה ויתר מההשקעה הראשונית. נראה, כי על אף ניסיונות הממשלה להוריד את שוק הדירות שנקנות להשקעה, על ידי הגדלת המיסוי, עדיין קיימים בשוק משקיעים רבים.

שתהיה לכם בהצלחה בהמשך הדרך!

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

אטרקציות נבחרות בנתניה – ליהנות מהטוב ביותר

אטרקציות נבחרות בנתניה – ליהנות מהטוב ביותר

אטרקציות נבחרות בנתניה אטרקציות נבחרות בנתניה – אתם מחפשים את המקום המושלם שבו כדאי לכם לקנות דירה? רוצים לעשות הכול
לגור בתוך נוף – פרויקט הרחבה בשריגים

לגור בתוך נוף – פרויקט הרחבה בשריגים

לגור בתוך נוף – פרויקט ההרחבה בשריגים לגור בתוך נוף – כאשר מתעניינים במעבר לבית חדש בעיר, ובמיוחד אם בונים
מדינת תל אביב, ארץ האפשרויות הבלתי נגמרות?

מדינת תל אביב, ארץ האפשרויות הבלתי נגמרות?

דירות למכירה בתל אביב תל אביב, בפני רבים בעולם היא העיר המוכרת ביותר במדינת ישראל ורבים אף טועים לחשוב שמדובר
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן