פעילויות למבוגרים – הדרך להארכת חיים

אוכלוסיית הקשישים בישראל ובעולם הולכת ועולה. הריבוי באוכלוסיית הקשישים נובע בעיקר משינויים ותובנות מדעיות ובאורח החיים שלמעשה מביאים להארכת תוחלת החיים. כאשר אחד הדברים החשובים ביותר הוא גם בגיל השלישי להתאים פעילויות למבוגרים שהן חיוניות בעיקר בכדי לתת טעם לחיים, סיבה להתעורר בבוקר. חשוב לזכור שבשל מצבים רפואיים מסויימים, לא תמיד ניתן לבצע את אותם פעילויות למבוגרים, לעתים למשל נדרש הקשיש בעזרתה של מטפלת סיעודית, אך כל פעילות באשר היא טובה בהרבה מחוסר פעילות. לכן בכל מצב ובעיקר כשהמוח הוא צלול – חשוב לקיים מספר פעולות.

אילו פעילויות למבוגרים קיימות?

חשוב לזכור – בכל גיל חשוב לבצע פעילויות מסוגים שונים. כאשר מדובר על פעילויות למבוגרים, הדבר חשוב אף יותר בשל העובדה שהפעולות תורמות בשמירה על המורל הגבוה, השפיות ואי – התרגלות לשגרה. חשוב לדעת, גם אלו המקבלים גמלת סיעוד, רשאים לבצע סוגי פעולות שונים ואין הדבר אומר שעליהם לשכב מעתה ואילך במיטתם או להיות מרותקים לכיסא הגלגלים. ההיפך הוא הנכון. שילוב של פעילויות למבוגרים בכל מצב, יגרום לתוצאות חיוניות וחיוביות כלפי כולם.

  • פעילות גופנית – אחת הפעילויות למבוגרים המומלצת ביותר היא הפעילות הגופנית. חשוב לזכור כי שמירה על תזונה נכונה ופעילות גופנית מכל סוג הם המתכון לשמור על הבריאות ולמעשה להאריך את תוחלת החיים. המרצת מחזור הדם, הסדרת פעימות הלב, שמירה על השרירים ועצמות הגו הם רק חלק מהיתרונות הגדולים הטמונים בפעילות פיזית מכל סוג. גם במצבים בהם נאלץ הישיש להיעזר בשירותי מטפלת לקשישים, חשוב ואף רצוי לבצע פעילות למטרת ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה. פעמים רבות (כמובן תלוי מצב בכל אחד), ניתן לעזור לקשיש להשתקם – ללמוד מחדש ללכת, להחזיק ועוד.
פעילויות למבוגרים
פעילות גופנית בצורה של שחייה היא מצוינת עבור האוכלוסייה הבוגרת
  • התנדבות – אחת הפעילויות למבוגרים האהודה ביותר היא פעולת ההתנדבות. הסיבה לכך היא גדולה מאוד. דבר ראשון בכל בוקר ניתן לצאת מהבית, ליצור קשרים בין אישיים, אך בעיקר לחוש ערך עליון שעושים משהו איכותי עבור מישהו אחר לשם הצדקה בלבד.
  • חוגים וקורסים – אין זמן מאוחר מדי לאימון המוח ולאתגרו בלימוד דבר מה חדש. הפעלת המוח בצורה מאומצת כחלק מהפעילויות למבוגרים, תורמ במניעת מחלות כגון שיטיון – דימנציה ואלצהיימר. בנוסף, זה כיף להרחיב את האופקים בכל גיל. הדבר תורם הן להעברת הזמן הפנוי והן לחידוד המוח והחושים השונים ובעיקר אגב, דרך מצוינת להכיר חברים נוספים.
  • פעילויות בקבוצות משחקי חברה – במידה ויקירכם זוכים לקבל גמלת סיעודניתן להשתמש בכספי הגמלה עבור ביקור במעונות יום למיניהם. חלק מהמעונות הללו אגב, מציעות שפע פעילויות לאנשי הגיל השלישי. גם בבתי אבות מבינים את החשיבות בפעילות קבוצתית מתוך ההבנה שברגע שהאדם הוא הוא חלק מחברה וקהילה, תהיה לו שמחת חיים גבוהה יותר – מתכון מנצח לדחיית מחלות והארכת תוחלת החיים.

פעילות מכל סוג היא חשובה בכל גיל. קל וחומר כשמדובר על הגיל השלישי. כל יום שעובר הוא יום שאינו חוזר. חשוב לנצל את הזמן ככל הניתן. שתדעו רק בריאות!

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן