תעשיית המתכת – קווים לדמותה

תעשיית המתכת – עבודה עברית ידועה כעבודה קשה. כך לפחות נודעה בעבר – שילוב בין התיישבות ובניית הארץ עם כל המשתמע מכך – ייבוש ביצות, סלילת כבישים, בניית מבנים וכדומה. עבודות ברזל גם היו מקום המדינה – מסלילת פסי הרכבת ועד פיתוח התעשייה כולה. בעבר כאשר אמצעי הניוד היבשתיים כמעט ולא היו קיימים, מרבית תעשייה זו התמקדה בעיירות הנמל חיפה ואשדוד שהתמחו בתעשייה כבדה – ניתן לומר עתירת יזע. יחד עם זאת, תעשיה זו משמשת גם היום כחלק עיקרי מכל מבני הבנייה, הקונסטרוקציה וכדומה. בנוסף, כלל התעשייה עורכת שימוש יום יומי במוצרים העשויים סגסוגת ברזל כלשהי – אלומיניום, מתכת, פלטינה וכדומה.

לאדם כאדם יש נטייה להילחם על מקומו בעולם – נראה שמאז ועד עולם. ערים כובשים ערים, ארצות – ארצות ואנשים לצערינו הורגים אחרים. תעשיית המתכת ועבודות מתכת למעשה התפתחו מאותו גילוי הברזל. בהתחלה היו מגיעים עם כלי נשק מסורבלים וכבדים העשויים ברזל. בהמשך ניסו לייעל את היכולת למצוא מוצר חזק ועמיד שיהיה קל יותר. החלו להיבנות מגינים, שיריונים וכלי מלחמה מפלדה. הניסיון כשלעצמו היה להביא חרב חזקה ואיכותית. הגלדיאטורים עשו בזה שימוש. למעשה, גם היום לברזל, מתכת ואלומיניום חלק עיקרי ביותר בתעשיות הצבאיות, שהן כידוע, לא מייצרות פרחים ודשנים. יחד עם זאת, נמצאו שימושים רבים עבור מוצרי ברזל, מתכת ומשפחתיהם לאורך השנים. שילוב המדע, הכימייה והידע האנושי החלו בפיתוחים מרשימים בתחום.

תעשיית המתכת
תעשיית המתכת – רתך בפעולה מבצע עבודה עם ברזל

אדם העוסק למחייתו בברזל וסוגיו נקרא מסגר (תעשיית המתכת). עבודות מסגרות נדרשות כמעט לכל תחום באשר הוא. לא מדובר רק בריתוך וחיבור ברזל לברזל. מדובר על עבודה שחייבת להיעשות על ידי אנשי מקצוע מוסמכים ואיכותיים. כל עבודה שאינה איכותית ונעשית על ידי אדם מוסמך שעומד בתקני העבודה, עשוייה לסכן את מבצע העבודה או עוברים ושבים בחיי היום יום. רק תחשבו כי מוט תומך, שאינו רותך כהלכה, יתמוטט, כשמו כן הוא תומך, לאחריו ייפלו דברים במקרה הטוב ובתרחיש הטרגי, יהרגו בני אדם רבים. תכנון לקוי משמעו סכנת חיים ברורה ומיידית. תכנון נכון של כל עבודות קונסטרוקציה, לוקח בחשבון משקל נשיאה, קיבולת וכדומה. לכן יש לעשות זאת על ידי הגורמים המוסמכים בלבד.

כאמור, בעבר התקיימו התעשיות הכבדות בעיקר בערי הנמל אשדוד וחיפה. הבעיה העיקרית הייתה בעיות שינוע ממקום למקום והעדיפו להתחיל לעבוד בצורה מהירה. אולם לאורך השנים, יחד עם שיפור אמצעי התחבורה ולא פחות חשוב מכך – כבישי הארץ, החלו לקום מפעלי מתכת בצפון, בדרום ובמרכז. בתל אביב יש אפילו רחוב בשם "המסגר". ככל הניתן, מבצעים את העבודות במפעלים ומשנעים חלקים מורכבים ברחבי הארץ. במידה ואין אפשרות שינוע, פעמים רבות מלאכת ההרכבה מבוצעת במקום עצמו לו נדרשת עבודת הברזל. במאמר מוסגר, ברזל עד היום הוא אחד הפריטים הגניבים ביותר בשל היותו שכיר ובעל שימושים רבים כל כך. לכן יש לבדוק כי גם הזמנת עבודות ברזל עומדת בתקנים הישראלים.

מאחלים לכם בהצלחה!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן